Başarı Hikayeleri

Teklifin talebi de cevabı da "aynı gün" içinde!

Enerji tesisi; ihtiyaç duyduğu elektrik motoru için sürekli çalıştığı iki farklı tedarikçiden, birbirine çok yakın fiyat ve teslim sürelerinde teklif almaktadır.

Farklı bir tedarikçiden de yararlanmak isteyen firma; alışkanlığını değiştirerek UNITSER'den teklif ister ve talep ettiği mal için istediği teklifi aynı gün içinde alır! Üstelik, önceki fiyatlardan 2/3 düşük fiyatla ve yarı yarıya "kısa termin" süresinde...

Enerji tesisi; hiçbir masraf yapmadan elektrik motoru üreticilerini araştırıp, malı ilk üreticisinden çok ucuza temin etmiştir. Sadece bir gün içinde, sadece UNITSER sayesinde...

 
1,5 günde devr-i alem!

Otomotiv yan sanayii lideri tesisin tevsii yatırımı 2 gün sonra açılacaktır. Açılışa bakanlar, holdingin yönetim kurulu ve basın davetlidir. Son anda eksikliği fark edilen bir elektronik parça nedeniyle, açılışın ertelenmesi krizi ile karşı karşıya kalınır.

Satın alma bölümünden bu parçanın her ne pahasına olursa olsun 2 gün içinde tedarik edilmesi istenir. Parçanın tedarik edilebileceği tek yer Amerika'nın doğusundadır.

Zamana karşı yarış başlar! Türkiye'ye binlerce km uzaktaki bir noktadan alınacak parça, özel kurye ile Kuzey Carolina'ya, oradan da New York Kennedy havalimanına getirilir.

Tedarikçinin ilk uçakla İstanbul'a elden getirdiği parça; gümrük işlemleri hızla tamamlanarak aynı gün içinde işletmeye ulaştırılır. Unitser ekibi, açılıştan önce, toplam 1,5 gün gibi kısa bir sürede işi tamamlamıştır...

Filtrede ana tedarikçiye ulaşmanın ödülü; %35 sürekli indirim

Üretimde sürekli ve yüksek miktarlarda tüketilen pahalı ithal bir filtrenin, yıllık kullanım maliyetlerinde tasarruf yapılması hedeflenerek alternatif satın alma araştırmaları başlatılır.

Yüksek miktarlarda yıllık alım garantisine rağmen fiyatta yeterli indirim sağlanamaz.

UNITSER uzmanları çok detaylı tedarikçi araştırmaları yaparak, filtrenin gerçek üreticisine ulaşır. Üreticiden hem daha kısa tedarik süresi hem de %35'lik ciddi bir indirim alır.Hem fiyat düşük, hem de termin kısa…

Üretimi Amerika'da yapılan ölçüm aletinin satışı Avrupa üzerinden yapılmaktadır. Yüksek ithal maliyetine ek olarak Türkiye'deki distribütöründe kar marjı da eklendiğinde ürün 87.500 USD'yi termin de 8 haftayı bulmaktadır.

UNITSER, aynı malzemeyi Amerika'daki anlaşmalı traderından 65.000 USD'a bulur. Üstelik 3 hafta gibi kısa bir teslim süresiyle.

UNITSER; çalıştığı firmalara mal temin ederken yurt dışındaki anlaşmalı tedarikçilerin kendisine sunmuş oldukları indirim avantajlarını da aynı oranda yansıtır.

 

 


Tek felsefesi 200.000 USD kazandırdı

Kimya tesisinde satın alma bölümü, departman ve şirket politikası gereği üretim için ihtiyaç duyulan tüm yedek parçaları, irili ufaklı olmasına bakmaksızın, doğrudan yurt dışında ayrı noktalardaki üreticilerden temin etmektedir.

Ancak satın alma bölüm yöneticisinin değişmesinden sonra satın alma politikaları yeniden gözden geçirilip, ekstra maliyet oluşturan kalemler tespit edilmeye çalışılmaktadır.

Bu sırada UNITSER ile tanışan şirket, UNITSER uzmanlarının fiyat ve ağırlıkta yüksek olmayan, farklı ürün ve satıcısı olan yedek parçaları Amerika ve Avrupa'daki kontaklarının bulunduğu tek bir yükleme noktasından toplayarak sevk etme, bu suretle toplam ithal maliyetlerini düşürme teklifini uygun bulur.

Yıl sonundaki satın alma raporları incelendiğinde 8 aylık bir çalışma sonucunda sadece bu satın alma şekliyle toplam alımlarda 200.000 USD'lık bir tasarruf sağlandığı görülür.

Sipariş takiplerini profesyonellere bırakanlar iş yükünü hafifletir

Elektronik sektöründe faaliyet gösteren firmanın farklı kaynaklardan temin edilen irili ufaklı ihtiyaçlarına ait siparişlerinin takibinde problemler yaşanmaktadır.

Her bir farklı kalem için farklı tedarikçiler kullanıldığından sınırlı bir zamanda birçok farklı tedarikçiyle muhatap olmak durumunda kalan ve yoğun iş temposu içinde çalışan bölümün yeni bir eleman arayışı sözkonusu olmuştur.

Bu süreç içinde UNITSER ile tanışan firma, UNITSER'in iş yapış şeklinin kendilerine kolaylıklar getireceğini, tek bir tedarikçi üzerinden malzeme tedariği ve sipariş takibinin daha kolay ve pratik olduğunu görerek eleman alımı sürecini durdurmuştur.

UNITSER firma ile çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra firmanın yoğun sipariş takip ve tedarikçi görüşmelerini kendi yapısı içine alarak sorunu çözmüştür.

CNC tezgahı nasıl kesintisiz çalışır

CNC tezgahının arızalanan yedek parçasını; tedarikçisi distribütör firma, 8 haftadan önce teslim edemeyeceğini bildirir.

Bu konuda distribütörden yeterli destek ve ilgiyi göremeyen firma alternatif tedarikçi arayışına girer.

UNITSER, sürekli çalıştığı partnerleriyle istenen parçayı yurt dışındaki üreticisinden bulur, 4 hafta gibi kısa bir sürede müşterisine yurt içi teslimat şeklinde ulaştırır.

 

 

 

 
B yetmez C planı da gerek

Tekstil tesisinin sürekli kullandığı ve yurt içinde aynısı bulunamayan, sadece talep üzerine yurt dışından getirilen ve 3 gün sonra bitecek olan sprey zamanında temin edilemezse üretim duracaktır. 3 ayrı satın alma planı oluşturulur.

A Planı: Yurt dışındaki tedarikçiden özel kargo ile gelecek sevkiyat, kargo şirketinin hatasıyla, yola çıkamaz.

B Planı: Havayoluyla gelen malzemeler, gümrükte bilgisayarların çökmesi nedeniyle zamanında ithal edilemez.

C Planı: Diğer planların işlememesi ihtimali gözönüne alınarak, benzer özelliklerde bir sprey numune olarak yurt içinden temin edilir. Aynısı olmasa da alternatif olarak geçici kullanıma uygun bulunur ve teknik onayı alınır. A ve B planlarının gerçekleşmemesi üzerine C planı ile kriz aşılır.
( A ve B Planları da bilahare sonuçlandırılarak, üretim kaybı olmadan spreyler temin edilir. )

Global şirketler global bağları güçlü uzmanlarla çalışır

Global şirketlerin ihtiyaç duyduğu malzeme, yedek parça ve makinelerin dünyanın farklı lokasyonlarındaki fabrikaları arasındaki mal akışı, şirketlerin kendi prosedürlerinden kaynaklanan sebeplerle ya da ülkelerdeki regülasyon farklılıkları nedeniyle zorluklar doğurabilir.

UNITSER; dünyanın çeşitli bölgelerindeki partnerleri vasıtasıyla her türlü malzemeyi, global şirketin talep ettiği ülkedeki tesisine sevk eden tedarik sürecini kolaylıkla organize eder. 

 

 

 

 

 Tatil, Gece-Gündüz, Uzak-Yakın Dinlemeyen Çözümler

Büyük bir sınai tesiste cuma günü saat 16.00'da arızalanan önemli bir elektronik parça nedeniyle bir makine üretim dışı olur. Siparişlerin yetişebilmesi için, pazartesi öğleden sonra tekrar devreye girmesi gereklidir.

Parça sadece Stuttgart havaalanına 45 km uzaktaki bir üreticide bulunmaktadır. Almanya'da fabrikalar Cuma günü öğleden kapalıdır!

Bu özel durumda siparişi alan UNITSER'in uzmanları Almanya'daki partnerleri vasıtasıyla kapalı olan üreticinin işyerini açtırarak parçayı temin eder. İlk uçakla Almanya'ya giderek malı müşterisine getirmek üzere teslim alır.

Parça pazartesi sabahı tüm gümrük işlemleri tamamlanarak, öğleden sonra fabrikaya teslim edilmiştir.

Rekabetçi fiyatlarla satın alırken kazanmak

Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir şirket yüksek tutarlara ulaşan ekipman ve yedek parça maliyetlerini düşürmek için yeni bir tedarikçi arayışına girer.

Araştırmalar sonunda Avrupa ve Amerika'da 20 yılı aşkın süredir ticari iş deneyimine ve geniş bir tedarikçi portföyüne sahip, bu suretle de çalıştığı şirketlere kaliteli hizmet ve rekabetçi fiyatlarla mal tedarik eden bir kaynak bulmuştur.

UNITSER yurt dışındaki güçlü ve güvenilir kontakları ile her tür makine, teçhizat ve malzemenin tedariğinde alışılmışın dışına çıkarak çalıştığı firmalara ciddi indirimler sağlar ve satın alma maliyetlerini azaltmalarına destek olur.